Nagrania - opowieści bajarskie

Katarzyna Jackowska-Enemuo na scenie, podczas występu z muzykami

„Legenda żyje, gdy jest opowiadana” – bo legenda to właśnie przede wszystkim historia, która niesiona z ust do ust, wzbogacana jest fantazją każdego kolejnego opowiadacza.

Dlatego też na stronie internetowej wszystkie nasze legendy znaleźć można też w wersji bajarskich opowieści Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Jak sama o sobie mówi: nomadka, muzykantka i opowiadaczka historii. Od dziesięciu lat opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym.

Jej autorskie interpretacje legend przedstawionych w książce „Koziołki, rury i czarcie ogony„ nie są typowym audiobookiem – bo to nie tylko zapis książki w wersji audio, ale coś znacznie więcej. Opowieść, zgodnie z fantazją opowiadaczki, wychodzi poza zapisany tekst, uzupełnia ją i rozwija wyjątkowe tło muzyczne, które stworzyli świetni muzycy: Iwona Sojka, Adam Cudak i Marcin Sojka.

Oto co Katarzyna Jackowska-Enemuo opowiedziała nam o pracy nad projektem:

„To wcale nie jest proste – opowiedzieć legendę. One dotyczą konkretnych miejsc, które są dla nas często odległe, nieznane, anonimowe... Dlatego Poznański Szlak Legend dla Dzieci – to było wyzwanie!

Trzeba było ten Poznań trochę poznać, a trochę go wyczarować. Bardzo chciałam, żeby te legendy nie były tylko okruszkami historii, czymś, co po prostu należy wiedzieć. Chciałam, żeby były historiami, które żyją, które ożywiają miejsca i które można z przyjemnością opowiedzieć innym.

Dlatego na przykład w ogóle zrezygnowałam z zabawy w historyczną poprawność – zwłaszcza, gdy chodzi o muzykę. Większość melodii towarzyszących opowieściom to tradycyjna muzyka z różnych stron Europy, choć pojawiają się tu też elementy średniowieczne, jedna melodia wielkopolska, trochę improwizacji i autorskie utwory.

Również z tego powodu razem z producentkami projektu zdecydowałyśmy, że będziemy unikać dźwięków naśladujących (z jednym wyjątkiem – niespodzianką!). Chciałyśmy, żeby sama opowieść i muzyka – tak jak to się dzieje w sytuacji opowiadania na żywo – poprowadziły słuchaczy w inne światy.

Mam nadzieję, że się udało!”.

szlaczek diabli ogon

Nagrania każdej z legend można posłuchać korzystając z odtwarzacza umieszczonego tuż pod treścią, wierzymy jednak, że spodobają się na tyle, by słuchać ich częściej. I dlatego zachęcamy do pobrania całego zbioru udostępnionego poniżej.

szlaczek diabli ogon

  • Teksty legend: Małgorzata Swędrowska
  • Wybór legend i pomysłodawca szlaku legend w ramach PBO 2017: Paweł Cieliczko
  • Interpretacja, opowieść i opracowanie muzyczne: Katarzyna Jackowska-Enemuo
  • Muzyka do legend:
  1. Branle des chevaux (średniowieczny taniec z Szampanii)
  2. Improwizacja na motywach muzyki dawnej
  3. Improwizacja - „Nowak” (muz. Iwona Sojka)
  4. Improwizacja - Warmish (muz. Iwona Sojka)
  5. Baran (tradycyjny taniec wielkopolski)
  6. Schottish (taniec, tradycyjna melodia duńska)
  7. Geampara (taniec rumuński, tradycyjna melodia z Mołdawii rumuńskiej)
  8. Polka łosia (tradycyjna melodia polska)
  9. Diabełek (muz. Katarzyna Jackowska-Enemuo)
  • Wykonanie muzyki: Iwona Sojka, Adam Cudak i Marcin Sojka
  • Realizacja i montaż: Marcin Sojka
  • Miks i mastering: Antoni Sojka
  • Copyright ©: CTK TRAKT 2018